TMMOB 6. CBS Kongresi hazırlıkları kapsamında, CBS alanında sektörün önde gelen özel sektör kuruluşlarının görüş ve önerilerini almak, Türkiye`deki CBS politikaları, özel sektörün beklentileri ve sektörün ihtiyaçlarına dair yol haritası çizmek ve kongreyi bu doğrultuda şekillendirmek üzere bazı firmalara ziyaretler gerçekleştirildi. Toplantılarda, Kongre Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Caner GÜNEY`in kongrenin amaçlarını ve özel sektörden beklentileri ifade ettiği bilgilendirme sunumları sonrası karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunuldu.

 

Dünyada CBS sektöründe önemli bir alana sahip olan ESRI firmasının Türkiye Ofisi “ESRI Türkiye`ye gerçekleştirilen ziyarette CEO Barış Uz ve diğer ilgili yöneticilerle yapılan toplantıda; yürütülen projeler,  dünyada ve Türkiye`deki CBS pazar payı, yeni bilimsel ve teknolojik çalışmalar ve Türkiye`deki CBS politikaları üzerine görüşmeler yapılarak CBS kongresinin içeriğine yönelik görüş, öneri ve beklentiler dinlendi.

 

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) üzerine deneyimleri bulunan ve bu alanda yürüttükleri projeler ile ön plana çıkan Prota Mühendislik`e yapılan ziyaret kapsamında BIM Koordinatörü Saniye ÖKTEM ile gerçekleştirilen toplantıda Kongre sürecine katkı sağlayacak önemli görüşler alındı.

 

Türkiye`de kent bilgi sistemleri üzerine sektörde önemli bir alana sahip olan NETCAD Yazılım ile gerçekleştirilen görüşmelerde; “Akıllı” Şehir ve “Akıllı” Kırsal tema`sına yönelik görüş ve öneriler alındı. Özellikle kamu ve özel sektör iş birliğine değinen Genel Müdür Yardımcısı Ergün ÖVÜL, yapılan projelerin tekrara dönmesinin ülkemize yaşattığı ekonomik kayıplardan bahsederek ülke genelindeki CBS politikalarına yönelik Kongre özelinde fikir ve önerilerini paylaştı.

 

Özellikle ulaşım ve navigasyon amaçlı CBS çalışmaları ile ön plana çıkan Başarsoft ile gerçekleştirilen ve firma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet DABANLI`nın da yer aldığı görüşmede;  üretilen projelerin kurumlar tarafından faydayı paylaşma amaçlı görülmemesi, coğrafi bilgi sistemlerinin de faydaya dönüştürülme farkındalığının henüz yeterince oluşmadığı ve bu kapsamda fayda sağlayacak bir kongrenin gerçekleşmesinin gerekliliğine vurgu yapıldı.

 

Ziyaretlerimizin devam edeceği bilgisini paylaşarak, bizleri ağırlayan ve değerli önerilerini bizlere aktaran özel sektör kuruluşlarına teşekkürlerimizi sunarız.

 

TMMOB
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
TEMMUZ 2019